Vzgoja rdčega radiča Palla Rossa

Vzgoja rdečega Radiča Palla Rossa


Rdeči glavnati radič, med katerimi je najbolj poznana sorta Palla Rossa, je cenjena zelenjava bogate hranilne vrednosti, zaradi svojega prijetnega, intenzivnega okusa in listov dekorativne rdečebele barve pa vsestransko priljubljen.

Pri sestavinah v radiču je potrebno omeniti predvsem minerale fosfor, železo, kalij, kalcij, provitamin A, vitamin C, predvsem pa hranilno-fiziološko pomembno grenčično snov intibin. Ta grenčična snov se nahaja v belih rebrih listov in daje radiču njegov močan trpko-grenek okus.

V tem članku bomo raziskali različne sorte rdečega radiča Palla Rossa, zlasti Palla Rossa 2, 3, 4 in 5, ter podali nasvete za vzgojo, dodali nekaj nasvetov naših babic ter poudarili najbolj pomembne razlike med njimi.


SadikeDruzovic Novice VzgojaRdecegaRadica 1

Sorte Palla Rossa: Glavne razlike in značilnosti


Palla Rossa 2 je zgodnja sorta rdečega glavnatega radiča z intenzivno rdečimi listi in kompaktnimi glavami. Zori hitro in omogoča zgodnje obiranje, kar je idealno za tiste, ki želijo sveže glave radiča že dokaj zgodaj spomladi, poleti ali jeseni. Pridela do 300 gramov teže na glavo, okus pa je rahlo grenak z osvežujočo noto, ki je značilna za radič. Je sorta radiča, ki je primerna za pobiranje cca 60 dni po presajanju. Je hitro rastoča, zgodnja sorta.

Palla Rossa 3 je ena najbolj priljubljenih sort zaradi svoje temno rdeče vinske barve in odlične kakovosti glav. Pridela okrog 350 gramov na posamezno glavo radiča. Njegov okus je prijeten in intenzivnen. Zaradi enostavne vzgoje in zanesljivosti pri tvorbi svojih kompaktnih glav je priljubljen med vrtnarji​. Zori srednje pozno v 90 dneh po presajanju. Je srednje zgodnja sorta.

Palla Rossa 4 je dokaj podobna sorti Palla Rossa 3. Od nje se razlikuje po dnevih zorjenja. Listi so temno rdeči z belimi rebri, kar ji daje zelo privlačen videz. Pridela okrog 350 gramov na glavo, okus pa je bolj izrazit in nekoliko bolj grenak, kar je idealno za solate in druge jedi, kjer želimo poudariti grenkobo​. Glave dozorijo srednje pozno v 95-100 dneh po presajanju. Zaradi dobre odpornosti jo že sadimo za jesensko/zimsko pridelavo oz. za ozimnico.

Palla Rossa 5 je najbolj pozna sorta med temi sortami  Njeni listi so enako intenzivno rdeči, z belimi rebrami, kot pri ostalih sortah Palla Rossa. Pridelki so izredno izenačeni in rezistentni na nizke zunanje temperaturne pogoje. Glave so težke od 250 -300g. Ta sorta je primerna za vrtnarje, ki iščejo visoko kakovostne in zdrave pridelke za ozimnico. Dozori v 110 dneh po presajanju.


Kdaj saditi radič?


Vzgoja rdčega radiča Palla Rossa

Radič Palla Rossa ima zelo dolg časovni razpon v katerem ga lahko sadimo. Prve sadike zasadimo že aprila, z njihovo zasaditvijo pa lahko nadaljujemo vse do konca septembra ali začetka oktobra.

Zgodaj spomladi vedno začnemo z zasaditvijo najhitrejše sorte, to je radič Palla Rossa 2. Nudi nam hiter pridelek. Nadaljujemo s številko 3 nato 4 in 5, ter se nato vrnemo nazaj na najhitrejšo sorto radič Palla Rossa 2, ki ga lahko ob ugodnih vremenskih razmerah, uživamo po 60 dneh. Marsikdo se sprašuje zakaj se mešajo različne številke, če je pa prav s temi številkami zapisan njihov redosled, vendar temu ni tako:  Številke 2, 3, 4 in 5 pomenijo poznost oz. dozorelost posamezne sorte.


Palla Rossa 2 – dozori v 60 dneh od presajanja

Palla Rossa 3 – dozori v 80 – 90 dneh od presajanja

Palla Rossa 4 – dozori v 95 -100 dneh od presajanja = prezimni

Palla Rossa 5 – dozori v 110 dneh od presajanja = prezimni


Če bi sajenje glavnatega rdečega radiča Palla Rossa strnili v nekako časovnico za sajenje, bi zapisali takole:

  • Mesec april Palla Rossa 2
  • Maj in junij Palla Rossa 2 in Palla Rossa 3
  • Julij Palla Rossa 3 in Palla Rossa 4
  • Avgust Palla Rossa3, Palla Rossa 4 in po 15. avgustu Palla Rossa 5
  • September, začetek oktobra Palla Rossa 2 in Palla Rossa 4 in Palla Rossa 5

Na tak način sajenja si skozi večji del leta zagotovimo zdrav pridelek rdečega glavnatega radiča med našimi obroki.


Preveri, katere vse sadike vzgajamo v naših rastlinjakih.


Nasveti za Vzgojo Radiča


Radič Palla Rossa najbolje uspeva v dobro odcednih tleh, bogatih s humusom. Pred sajenjem je priporočljivo tla obogatiti s kompostom ali organskimi gnojili, ki bodo izboljšali strukturo tal in povečali vsebnost hranil. Redno zalivanje je ključno, vendar pazite, da ne zalivate preveč, saj lahko prekomerna vlaga povzroči gnitje korenin. Uporaba organskega mulča, kot so slama ali zdrobljeni listi, pomaga ohraniti vlago in preprečuje rast plevela.


Triki in Nasveti Naših Babic


Naše babice so pogosto imele nekaj preizkušenih trikov za uspešno gojenje radiča Palla Rossa. Eden od njih je bil uporaba jajčnih lupin kot naravno gnojilo, saj so bogate s kalcijem, kar pomaga pri rasti rastlin. Prav tako so pogosto posadili baziliko v bližini radiča, saj njen vonj odganja številne škodljivce.


Želiš kupiti naše sadike? Tukaj najdeš seznam partnerjev za vso Slovenijo.


Gojenje rdečega radiča Palla Rossa je lahko zelo zadovoljivo in prinaša okusne in hranljive pridelke. Z izbiro prave sorte, pravilno nego in upoštevanjem nasvetov naših babic boste zagotovili uspešno rast in bogat pridelek. Ne glede na to, ali ste izkušen vrtnar ali začetnik, bodo Sadike Druzovič zagotovile, da boste imeli zdrave in močne rastline, ki bodo obrodile bogat pridelek.


Sledi tudi naši Facebook strani, kjer boš vedno našel kakšen nasvete in kaj imamo v aktualni ponudbi.




Zadnje novice